Witaj na stronie Platformy Turystycznej Biura Podróży BARTEK MG WYJAZDY GRUPOWE  |  kom. +48 501 295 530 | kom. +48 511 729 536​ |  Napisz do nas | RODO   

P 17.1 ZABRZE - 1 dzień - 2500 m pod ziemią z tego 1100 w łodziach, najnowsza wodna trasa turystyczna w Polsce

Komunikat o błędzie

 • Deprecated function: Optional parameter $input declared before required parameter $form_state is implicitly treated as a required parameter w require_once() (linia 8 z /home/bartek/domains/biurobartek.eu/public_html/sites/all/modules/multiupload_filefield_widget/multiupload_filefield_widget.module).
 • Deprecated function: Optional parameter $conditions declared before required parameter $data is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /home/bartek/domains/biurobartek.eu/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Optional parameter $item declared before required parameter $complete_form is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /home/bartek/domains/biurobartek.eu/public_html/includes/bootstrap.inc).
Print Friendly, PDF & Email

NAJNOWSZA  PODZIEMNA WODNA TRASA W POLSCE + Park 12C , 1100 m spływu łodziami, 40 m pod powierzchnią ziemi, spotkanie ze Skarbnikiem i Utopkiem, podziemne porty i mijanki – 2,5 godziny niezapomnianych wrażeń

2.500 METRÓW  pod ziemią a z tego  aż 1.100 metrów w łodziach”– Zabrze 1 dzień taką długość ma najnowsza podziemna trasa wodna w kraju. W październiku 2018 roku oddano ją do użytku po prawie 20 latach przygotowań. Do Zabrza a konkretnie do Sztolni Królowej Luizy wybrałem się w piękny kwietniowy dzień. Przewodnik przywitał nas górniczym pozdrowieniem, każdy otrzymał kask na głowę i wsiedliśmy do podstawionego przez kopalnię autokaru. Pokonaliśmy 3 km jadąc praktycznie ponad podziemnym szlakiem, który za chwilę mieliśmy zobaczyć. W specjalnym porcie czekał na nas zestaw 2 połączonych łodzi z napędem elektrycznym. Do łodzi wchodzi 18 osób. Większe grupy są dzielone i ruszają równocześnie z obu kierunków, jedna z kopalni po zjeździe windą druga z portu tak jak my. Kilku uczestników otrzymało małe lecz mocne latarki do podświetlania trasy dla pozostałych osób. Następne 40 minut to była prawdziwa podziemna przygoda. Trasa wodna 1.100 m to 2 razy więcej niż w sztolni Srebrnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Największe wrażenie zrobiły na mnie pokazy multimedialne – światło i dźwięk. Jeżeli do tego dołożymy spokojną narrację przewodnika, kilka kropel zimnej wody, które wpadły mi za koszulę oraz mijane po drodze grupy w łodziach i bezgłośną pracę elektrycznego napędu łodzi to efekt jest rewelacyjny. Sądziłem, że część piesza będzie taka sobie, ale to co zobaczyłem i usłyszałem było dla mnie miłym zaskoczeniem. Po pierwsze wspaniale przygotowana podziemna ekspozycja, która w rewelacyjny sposób pokazuje ciężką pracę górników na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Tam wszystko jest autentyczne. W tym momencie muszę się do czegoś przyznać – kilkadziesiąt razy odwiedzałem kopalnie soli, srebra czy złota ale pierwszy raz byłem w kopalni węgla kamiennego ! I żałuję, że tak późno. Jestem kolejnym dowodem na kolejne ludzkie ułomności i przekonanie, że w kopalni węgla nie będzie nic ciekawego dla dzieci ! Nie popełniajcie mojego błędu pokażcie dzieciom trud górników, po wizycie w kopalni docenią go.

Multimedialne pokazy nie ograniczyły się do łodzi, ale nie zdradzę wszystkiego ponieważ o zaskoczenie z Państwa strony chodzi. Na powierzchnię wyjechaliśmy nowoczesną windą, a na górze czekała na nas kolejna niespodzianka – to nie był koniec wycieczki. Dosłownie kilkadziesiąt metrów od windy udaliśmy się na sztucznie usypany wzgórek mający tajemniczą nazwę PARK 12 C. Powitał nas animator który przez  30 minut wprowadzał w ruch kilkanaście replik urządzeń pracujących pod ziemią, pokazując jak człowiek wykorzystywał wodę, ogień i powietrze to transportu węgla. Niesamowite doświadczenie tym bardziej, że każdy z nas mógł w tym brać czynny udział.

WNIOSKI: Nie doceniłem tego co kryją w sobie kopalnie węgla kamiennego/muzea. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Bliskość Zabrza oraz fakt iż możemy zwiedzać kopalnię praktycznie przez cały rok to propozycje nawet na pochmurne jesienne dni. Warto zabrać polar, sweter lub lekką kurtkę / może nas lekko pokropić pod ziemią / temperatura w kopalni około 14/16 stopni C

Śląsk oferuje nam pod względem zwiedzania podziemnych atrakcji kilka tras:

KOPALNIA SREBRA – Tarnowskie Góry

 • Kopalnia Srebra, zwiedzanie kopalni plus krótka 180 metrowa trasa wodna
 • A następnie 2 km dalej zwiedzanie podziemnej sztolni z trasą wodną o długości 600 metrów

KOPALNIA GUIDO - Zabrze

 • Kopalnia i możliwość zwiedzania jej kilku poziomów z różnym poziomem trudności

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA – Zabrze

 • Również tutaj istnieje możliwość zwiedzania różnych poziomów sztolni
 • Na powierzchni czeka na nas PARK 12C oraz inne atrakcje dopasowane do wieku zwiedzających
 • Natomiast Państwa zapraszamy do zobaczenia najnowszej i najciekawszej atrakcji na Śląsku:

ZAPRASZAMY WAS DO PODZIEMI  Z A B R Z A  NA 2,5 GODZINNĄ PRZYGODĘ:

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza - to jedna z najbardziej zróżnicowanych i wyjątkowych ofert w całym kompleksie. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. To niesamowita przygoda, odbywająca się 40 metrów pod Zabrzem, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 180-tysięcznego miasta, spotkać będzie można legendarne dla Górnego Śląska postaci, takie jak Skarbnik czy Utopek. To także podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Spływ podziemnymi łodziami w historycznych wyrobiskach z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Miłośnicy surowego piękna skał i minerałów w trakcie zwiedzania również znajdą coś dla siebie.  Sztolnia Królowa Luiza to bowiem także autentyczne podziemne przestrzenie, cechujące się różnorodnością skał i form geologicznych.  Napotkać możemy nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu, rosną prawie 40 metrów pod ziemią. Podczas podziemnego zwiedzania przekazujemy również szereg interesujących informacji na temat zagrożeń, które utrudniały pracę górnikom w XIX wieku. To przede wszystkim dwa żywioły - ognia i wody - to podziemne pożary i zalewane wyrobiska, z którymi zmagali się ówcześni górnicy. Prawdziwą sztuką okazało się jednak ich ujarzmienie i wykorzystanie dla celów turystycznych.

Warto wiedzieć planując wizytę pod ziemią:

 • Czas zwiedzania: 2,5 godz.
 • Długość trasy: około 2 km;
 • od 10 listopada 2018 w każdy weekend wprowadzony zostaje ruch dwustronny:
 • Trasa rozpoczyna się przy kasach zlokalizowanych przy ul. Sienkiewicza 43 
 • Ograniczenie wiekowe: 7 lat (grupy z młodszymi dziećmi zapraszamy do zwiedzania Podziemi Kopalni Królowa Luiza, ul. Sienkiewicza 43);
 • Temperatura pod ziemią wynosi w zależności od pory roku 7- 16 stopni C;
 • Zalecamy odpowiedni ubiór (kurtka przeciwdeszczowa, peleryna) i pełne obuwie z płaską podeszwą.

PROGRAM:

8.00 zbiórka, spotkanie z pilotem i 8.30 wyjazd ze szkoły z rejonu Bielska, przyjazd do Zabrza i podział na 2 grupy. Grupa nr 1 - zjeżdża do Sztolni windą a następnie zaczyna zwiedzanie podziemnej trasy wodnej z rejonu Parku 12C. W tym czasie Grupa nr 2 – wsiada do autokaru z kopalni i jedzie nim 3 km do drugiego wejścia a następnie zaczyna zwiedzanie podziemnej trasy wodnej. Obie grupy mijają się pod ziemią.

 • 1 Grupa – po wyjściu na powierzchnię zostanie przywieziona autokarem z kopalni do miejsca zbiórki gdzie na nią będzie czekał Animator, który przez godzinę będzie się zajmował grupą w parku 12C.
 • 2 Grupa wyjdzie na powierzchnię dokładnie w Parku 12C i na nią też będzie czekał Animator.

Reasumując wszystkie grupy zaczynają i kończą w tym samym miejscu. Powrót do szkoły około 15/16.00.

Galeria: 
W koszcie ujęto: 

przejazd autokarem lub busem o podwyższonym standardzie dobranym do wielkości grupy, opiekę pilota na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW, parkingi, podatek VAT, opłaty drogowe, bilety wstępów ujęte w ofercie, dodatkowych  przewodników w zwiedzanych obiektach.

 

Szanowni Państwo

Ze względu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą kraju i zmieniające się koszty poszczególnych składowych każdej imprezy turystycznej nie jesteśmy w stanie podawać na stronach internetowych czy w katalogach cen danej wycieczki na najbliższy rok. Ponadto cena paliwa i wszystkich usług przewozowych tak mocno wzrosła, że zostaliśmy zmuszeni również do zweryfikowania wielkości i ilości przedziałów ilościowych w danej grupie, które mają bezpośredni wpływ na wielkość ceny usługi turystycznej.

Tym samym od 1.08.2022 w imprezach turystycznych organizowanych dla dzieci / wycieczki szkolne, kolonie, obozy, zielone szkoły / będą obowiązywać następujące przedziały ilościowe:

Wycieczki dla dzieci

 • 18-20 osób płatnych - koszt ..... + 1-2 osoby opieki 100% rabatu
 • 21-29 osób płatnych - koszt ..... + 2 osoby opieki 100% rabatu
 • 30-39 osób płatnych - koszt ..... + 3 osoby opieki 100% rabatu
 • 40-53 osoby płatne - koszt ..... + 4-5 osób opieki 100% rabatu
 • 54-63 osoby płatne - koszt ..... + 5-6 osób opieki 100% rabatu

Wycieczki dla dorosłych

 • 18-22 osób płatnych - koszt .....
 • 23-29 osób płatnych - koszt .....
 • 30-39 osób płatnych - koszt .....
 • 40-58 osoby płatne - koszt .....
 • 59-69 osoby płatne - koszt .....

Oczywiście - Biuro w dalszym ciągu będzie przyjmowało zlecenia na grupy mniejsze od 18 osób i większe od 63 osób - jednak dla tych grup będzie wykonywana indywidualna kalkulacja.

Podsumowanie: aby uniknąć nieporozumień związanych z różnymi cenami w katalogach z poprzednich lat oraz na naszych stronach www prosimy po wybraniu interesującej Państwa wycieczki o kontakt z biurem / telefoniczny lub mailowy /. Tego samego dnia otrzymacie Państwo - aktualną na dzień złożenia zapytania - cenę wycieczki.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności ale nie jesteśmy w stanie czasem 2 razy w danym miesiącu zmieniać ceny 300 ofert a każdą z nich w 5 przedziałach cenowych.

Partnerzy